رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سنسور
#1
سنسور
سنسور وسیله ای است که به یک جزء یا کمیت خاص حساس است و نسبت به ان پاسخ نشان می دهد.در یک دسته بندی کلی سنسورها را میتوان به دو دسته تقسیم کرد:
1- فیزیکی:وسیله ای که به یک کمیت فیزیکی حساس است و نسبت به آن پاسخ نشان می دهد.مانند دماسنج(ترمومتر)که یک سنسور گرمایی است که به گرما حساس است و مایع درون آن بالا و پایین میشود.بر پایه این تعریف دسته های بسیار و متنوعی از سنسورها خواهیم داشت.از قبیل
• سنسور صدایی: مانند میکروفن یا سنسور حساس به صدا
• سنسور مغناطیسی
• سنسور حساس به سرعت: که توسط پلیس در جاده ها مورد استفاده قرار میگیرد و بر مبنای بازتابش نور لیزر عمل میکند.
2- سنسور شیمیایی: ابزاری که به یک آنالیت خاص به صورت گزینش پذیر و بر پایه یک واکنش یا برهم کنش شیمیایی پاسخ قابل رویت می دهد ، که می تواند برای تعیین کیفی یا کمی آنالیت مورد نظر استفاده شود.تمام سنسورهای شیمیایی یک جزء تشخیص دهنده (یا حساس) به گونه مورد نظر دارند که به طور گزینشی (انتخاب پذیر) گونه مورد نظر را sense میکند، که اصطلاحا به آن sensing element گفته میشود.
با توجه به نوع تبدیل علامتی که سنسور های شیمیایی انجام می دهند آنها را به 4 دسته تقسیم میکنند:
الف) حسگرهای نوری: در این حسگرها از بر هم کنش و یا واکنش بین تشخیص دهنده و آنالیت ، یک علامت نوری تولید می شود و سپس لین علامت آشکارسازی میشود.اندازه گیری جذب، انعکاس، شکست و ... در انواع مختلف این حسگرها مورد استفاده قرار گرفته اند.
ب) حسگر جرمی: این حسگرها بر پایه ی اثرات پیزوالکتریک استوار می باشد.در این سنسورها یک پلیمر بر روی سطح یک کریستال پیزوالکتریک قرار داده می شود. در غیاب گونه مورد نظر با اعمال یک پتانسیل خاص به کریستال ، کریستال با فرکانس مشخصی شروع به نوسان میکند.در حضور گونه مورد نظر چون پلیمر ا گونه برهم کنش و یا واکنش میکند جرم آن تغییر میکند.تغییر جرم روی سطح کریستال نوسان کننده باعث تغییر در فرکانس آن میشود.مقدار این تغییر معیاری از جرم ماده ی جذب شده توسط پلیمر روی سطح کریستال خواهد بود.
ج) حسگر دمایی: نام دیگر این حسگر ، حسگر کالریمتری می باشد. در این حسگرها گرمای واکنش شیمیایی آنالیت و جزء تشخیص دهنده اندازه گیری و به مقدار غلظت آنالیت ارتباط داده میشود.
د) حسگر الکتروشیمیایی: در یک حسگر الکتروشیمیایی ، در نتیجه ی بر هم کنش و یا واکنش الکتروشیمیایی بین جزء تشخیص دهنده ی موجود در حسگر و آنالیت، یک علامت و یا سیگنال خروجی تولید می شود.بسته به نوع این علامت، این حسگرها به 3 دسته تقسیم می شوتد.زمانی که خروجی لز نوع پتانسیل باشد و حسگر آنرا نمایان کند، حسگر پتانسیومتری و خروجی از نوع جریان را ، حسگر امپرومتری می گویند.روش هدایت سنجی، اگر چه بر پایه ی اندازه گیری هدایت الکتریکی استوار است و یک واکنش الکتروشیمیایی در مکانیسم پاسخ دخالت ندارد، جزء حسگرهای الکتروشیمیایی طبقه بندی می شود.
پاسخ
#2
مرسی خیلی ممنون از اطلاعات خوب شما.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان