رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
میزیم
#1
[عکس: 108962.jpg]

[عکس: 250px-Magnesium_crystals.jpg]

منیزیم (Magnesium) یکی از فلزات قلیایی با علامت اختصاری Mg در گروه IIa در جدول تناوبی مطالعه می شود. منیزیم به رنگ سفید نقره ای و بسیار روشن می باشد. این فلز به دلیل وزن کم و قابلیت شکل دهی مکانیکی آن، مدت ها به عنوان فلز ساختمانی در صنعت شناخته می شد. منیزیم داکتیل است و از نظر شیمیایی بسیار فعال است. دارای ساختار کریستالی HCP است و هنگامی که گرم شود چکش خوار می گردد. در آب سرد بسیار آهسته واکنش می کند و هوای خشک روی آن اثر نمی گذارد ولی در هوای مرطوب تیره می شود و تشکیل یک پوشش محافظ نازک کربنات منیزیمی (MgCO3·Mg(OH)2) می دهد. هنگامی که گرم می شود پودر منیزیم یا نوار آن مشتعل شده و با نور سفید شدید می سوزد و گرمای زیادی آزاد می کند که تشکیل اکسید منیزیم یا منیزیا (MgO) می دهد. آتش منیزیم نمی تواند بوسیله آب خاموش شود زیرا آب با هالوژن ها و بیشتر اسید ها واکنش می کند. این عنصر یک عامل کاهش شدید است و برای آزاد کردن فلزات دیگر از هالید های بدون آب آن ها، استفاده می شود.
خواص شیمیایی

منیزیم یکی از فلزات قلیایی روی زمین است که دارای حداقل واکنش پذیری می باشد. در صورتی که گرم شود با آب برای تشکیل هیدروکسید منیزیم و هیدروژن واکنش می کند ولی این واکنش به آهستگی صورت می گیرد. نوارهای منیزیم در هوا با نور سفیدی می سوزند تا اکسید منیزیم تشکیل شود. این فلز همچنین با هر یک از هالوژن­ها برای تشکیل هالید منیزیم مربوطه واکنش می کند و نیز با نیتروژن برای تشکیل نیترید منیزیم در دماهای بالا واکنش می کند. هنگامی که با گوگرد حرارت داده می شود، سولفید منیزیم تشکیل می شود. منیزیم به سرعت با اسید ها واکنش می دهد و جایگزین هیدروژن اسید می شود. منیزیم محدوده وسیعی از ترکیبات یونی را تشکیل می دهد. این ترکیبات بطور عمومی بیشتر از عناصر سنگین گروه تمایل به انحلال دارند. منیزیم همچنین با کربن پیوند کوالانسی تشکیل می دهد.
نام گزاری آلیاژهای منیزیم


این روش نام گذاری آلیاژهای منیزیم از استاندارد ASTM، گرفته شده است که یک ایده تقریبی از ترکیب شیمیایی آلیاژ، را می دهد که با حروفی که بیانگر عناصر آلیاژی اصلی و درصد آنها می باشد نشان داده می شوند.

بطور کلی نامگذاری آلیاژهای منیزیم شامل سه بخش می باشد:

بخش 1: نشان دهنده 2 عنصر آلیاژی اصلی شامل دو حرف است که بیانگر دو عنصر آلیاژی اصلی است و بصورت کاهش درصد (یا اگر درصد عناصر برابر بود به ترتیب حروف الفبا) منظم می شوند. این حروف شامل:

A-Aluminum, E-Rare Earth, H-Thorium, K-Zirconium, M-Manganese, Q-Silver, S-Silicon, T-Tin and Z-Zinc.

بخش 2: مقدار دو عنصر اصلی را نشان می دهد و شامل شماره های کلی است که بر اساس حروف الفبا می باشد.


A- اولین ترکیب

B- دومین ترکیب

C- سومین ترکیب مشخص شده در ASTM

D- خلوص بالا

E- مقاومت به خوردگی بالامنیزیم کار شده و آلیاژهای منیزیم بوسیله ترکیب حروف و اعداد تعریف می شوند. این حروف مشخص کننده عناصر آلیاژی هستند که در آلیاژ منیزیم استفاده می شود. ممکن است پس از حروف، اعداد بیاید که درصد عناصر در آلیاژ منیزیم را نشان می دهد. همچنین ممکن است حروف اضافی، پس از نمایانگر درصد یباید که نشان دهنده اصلاح کننده های آلیاژ است. برای مثال حرف A به معنی 1، B به معنی 2 و C به معنی 3 می باشد.

بعنوان مثال در AZ91A :

A- نشان دهنده آلومینیوم، این عنصر آلیاژی دارای بیشترین مقدار است.

Z- نشان دهنده روی است، این عنصر آلیاژی دارای دومین مقدار در آلیاژ است.

9- نشان دهنده مقدار گرد شده درصد آلومینیوم است که بین 9.4-8.6 می باشد.

1. نشان دهنده درصد روی در آلیاژ است.

A- حرف آخر در اینجا نشاندهنده اولین بهینه سازی می باشد.

علامت مربوط به عملیات حرارتی نیز ممکن است با یک خط فاصله به اسم آلیاژ اضافه شود.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان