رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ساخت پرينترهاي سه بعدي با استفاده از مواد سراميكي
#1
ساخت پرينترهاي سه بعدي با استفاده از مواد سراميكي


كمتر از يك دهه از توليد پرينترهاي ليزري و از دور خارج شدن پرينترها سوزني مي گذرد و مي توان گفت طي اين مدت كيفيت خيره كننده پرينترهاي ليزري همه كاربران را راضي نگه داشته است ولي هيچ كس حدس نمي زد كه در كمتر از 10 سال پرينترهاي به بازار خواهند آمد كه قابل مقايسه با پرينترهاي ليزري نيستند.
شايد موضوع ساخت دستگاهي كه از عكسهاي ذخيره شده در رايانه پرينت هايي سه بعدي تهيه كند، بيشتر شبيه داستان هاي علمي – تخيلي باشد تا واقعيت. آيا باور مي كنيد كه پرينترهاي سه بعدي مي توانند براي مثال از عكس ديجيتالي يك توپ، توپي سه بعدي تهيه كنند؟ به نظر مي رسد در دنياي يكه ما در آن زندگي مي كنيم هيچ چيز نمي تواند جلوي پيشرفت علم را بگيرد و ما بايد هر روز منتظر شنيدن خبرهايي باور نكردني از دستاوردهاي بشري باشيم.

يك پرينت سه بعدي از هزاران لايه تشكيل شده است و مي تواند نوع ساختار و رنگ جسم مورد نظر را به طور واضح نشان هد..
روش كار پرينترها به اين صورت است كه دستگاه بعد از بررسي و تجزيه عكس ديجيتالي مورد نظر شروع به كار كرد، پرينت عكس ديجيتالي را با پاشيدن چند لايه پودر روي هم تهيه مي كند.
در نهايت پرينت تهيه شده روي كاغذ با روش لايه گذاري، داراي پست و بلندي هايي است كه همين موضوع عكس ديجيتالي دوبعدي را به پرينت هاي سه بعدي تبديل مي كند.
پرينت هاي تهيه شده با اين روش علاوه بر اين كه سه بعدي هستند داراي كيفيت بسيار بالايي نيز هستند.
لايه هاي پودر رنگي به وسيله هدي روي كاغذ پاشيده مي شوند و در پايان هر مرحله لايه گذاري يك لايه چسب مانند روي كل سطح قرار داده مي شود اين كار باعث مي شود لايه ها به هم بچسبند و شكل به دست آمده از استحكام بيشتري برخوردار باشد.
تا به حال 3 مدل از اين پرينترها وارد بازار شده اند كه بسته به نوع كاربري كه دارند با يكديگر تفاوت هايي در اندازه، كاركرد و شكل ظاهري دارند.
از كاربردهايي كه براي اين دستگاه ها در نظر گرفته شده، استفاده از اين پرينترها در صنعت است. اين پرينترها مي توانند اطلاعات لازم براي تهيه پرينت را از راههاي مختلفي به دست آورند براي مثال يك شركت توليدي مي تواند برنامه اي براي تهيه نمونه آزمايشي از يك قطعه خاص را به دستگاه بدهد و ماكت آن را در كمترين زمان ممكن به دست آورد جالب اينجاست كه اين دستگاه مي تواند به جاي استفادهاز پودر رنگ از هر پودر مناسب ديگري نيز استفاده كند از جمله اين پودرها م توان به پودر گچ و پودر سراميك اشاره كرد كه در صورت استفاده از پودر سراميك ماكت به دست آمده داراي پايداري و استحكام بيشتري است شركتهاي صنعتي به اين نتيجه رسيده اند كه استفاده از اين روش براي توليد ماكت علاوه بر اين كه زمان كمتري صرف مي كند، هزينه كمتري نيز به همراه خواهد داشت چرا كه در اين روش به طراحي و ساخت قالب براي توليد ماكت نيازي نيست ساخت قالبهاي صنعت براي توليد نمونه هاي آزمايشي يكي از عملات هاي پر هزينه براي شركتهاست.
تا به حال 500 شركت ومركز آموزشي از پرينترهاي سه بعدي براي توليد ماكت استفاده كرده اند ، از جمله آنها مي توان به شركتهاي خودروسازي بي.ام.و،دايملر،پورشه،فورد و همچنين شركتهاي سوني، آديداس و كنون اشاره كرد همگي اين شركتها اعلام كرده اند در اين روش هزينه و زمان كمتري براي توليد ماكت صرف مي شود استفاده از اين پرينترها در مراكز آموزشي نيز مقرون به صرفه تر است مي توان از اين دستگاه ها در دانشگاههاي فني كه با توليد قطعات آزمايشي سروكار دارند استفاده كرد تاكنون دانشگاهاي هاروارد.m.i.t و ييل و همچنين موسسه ناسا از اين نوع پرينترها براي كارهاي آموزشي – تحقيقاتي كم هزينه تر استفاده كرده اند چندين شركت در سطح دنيا در تلاشند پرينترهايي بسازند كه علاوه بر قابليت گرفتن پرينت هاي سه بعدي داراي قيمت مناسبي نيز باشند تا كاربران عادي هم بتوانند از آنها استفاده كنند.
با پيشرفت اين فناوري در چند سال آينده شاهد استفاده از اين پرينترها در مغازه هاي خدمت تايپ و فتوكپي خواهيم بود.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان